Kroužky 2018/2019  

Čtvrtek
ZUŠ Řevnice, sekce výtvarné výchovy
Nám. Jiřího z Poděbrad 2
17:00-17:45začátečníci
17:00-18:30pokročilí

Kroužky budou probíhat od 27.9.2018 do 30.5.2019 (včetně).
Členské příspěvky: 400,- Kč za pololetí.
Platební data v sekci O klubu.
Kroužky pokročilých i začátečníků budou probíhat souběžně, ale obvykle na to budeme dva, takže každý z kroužků bude mít svého trenéra.
Přihlásit se můžete mailem nebo telefonicky na kontakty uvedené v záhlaví, můžete ale také přijít rovnou na kroužek. Začít lze i v průběhu sezóny, zvláště u začátečníků ale doporučujeme docházet od začátku.
   
   

Open Říčany 2013


Vojta Jandl

Janek Havelka
Pravidelně koncem léta se v Říčanech hraje týdenní turnaj Pohár města Říčany, který je zároveň i krajským přeborem mužů, žen a juniorů. Turnaje se hrají dva, hlavní Open A, pro který platí dolní limit ELO ratingu 1750 a ze kterého vzejdou krajští přeborníci mužů, žen a chlapců v juniorských kategoriích, a Open B limitovaný naopak shora ratingem 1900, který určí pořadí v kategorii juniorek. Jak už svědčí název Open u obou turnajů, mohou hrát i šachisté z oddílů mimo Středočeský kraj, ti se ale pochopitelně do pořadí KP nepočítají.

Ročníku 2013 se za Řevnice zúčastnili v hlavním turnaji Jan Paukert a pořád ještě v dětských kategoriích hrající patnáctiletí Vojtěch Jandl a Jan Havelka, turnaj B si zahrál dvanáctiletý Adam Hanzlík.

Hlavní turnaj byl velmi silný, na čele startovní listiny byl mezinárodní velmistr Marek Vokáč, za ním zhruba desítka šachistů s ratingem nad 2200 a ještě 37. hráč disponoval ratingem větším než 2000, takže se řevničtí reprezentanti krčili ve druhé polovině startovní listiny, nejlépe byl nasazen Jan Paukert pod číslem 51 ze 70 startujících, oba mladíci na 59. a 62. místě.

Zatímco se ale pan vedoucí v průběhu turnaje horkotěžko držel na pozici odpovídající jeho nasazení a s jedinou výhrou, dvěma prohrami a šesti remízami obsadil konečné 50. místo, oba jeho svěřenci se vytáhli, silnějším soupeřům se postavili bez respektu a umístili se vysoko nad předpoklady. Oba také získali třetí místa v krajských dorosteneckých kategoriích, Vojta v H28 a Janek v H20 (rozdílné kategorie jsou dány krajským systémem, ve kterém je každý, kdo může být započítán do obou, zařazen do té s lepším umístěním).

Vojta, startujícím s ratingem 1824, skončil na 27. místě a jen o místo za ním Janek, oba uhráli 5 bodů z devíti. Oba také vyrobili pozoruhodný zápis, spíš rozvážně hrající Vojta měl jen dva soupeře pod 2000, ale hned tři nad 2100 a se všemi třemi bodoval (2x remíza 1x výhra). Jeho rating performance (Rp, což je teoretický rating, který by vznikl kdyby se do něj započítal jen daný turnaj) tak činil úctyhodných 2115, což odpovídá titulu kandidáta mistra, Rp je ale bohužel jen informativní údaj. Neméně zdatně si ale počínal i agresivně hrající Janek, který s ratingem 1774 nehrál s nikým, kdo by měl ELO nižší než 2000 a při třech výhrách, čtyřech remízách a dvou prohrách vyrobil Rp s hodnotou 2106.

Oba si pochopitelně výsledkem na turnaji výrazně pomohli s ratingem, hlavně s tím národním, Vojta se při zářiovém zápočtu dostal na 1926, tedy nad hranici 1. výkonnostní třídy, kterou ale už z minulých dob vlastní a Janek, který byl v létě úspěšný i na jiných turnajích, dokonce na 1969, čímž se stal novopečeným držitelem 1. VT.

Ani Adam Hanzlík si v turnaji B nevedl špatně, se startovním číslem 44 obsadil se čtyřmi body konečné 46. místo a zahrál mírně nad svůj rating. V turnaji B startovalo 69 šachistů.

Systém turnaje, kterému se běžně říká Open Říčany, je takový, že se začíná jednu sobotu odpoledne, v neděli se hrají dvě kola a pak po jednom až do druhé soboty. Ve všední dny se hraje od 17:00, takže partie končí někdy i po 21:00 a do Řevnic jsme dojížděli i kolem 22:00, ale v letním období je to docela příjemné a navíc si ti, kteří v době jeho konání pracují, nemusejí brát volno.

Předešlé ročníky se hrály v kulturním centru blízko říčanského náměstí, kvůli jeho rekonstrukci byl ale ten letošní přesunut do náhradních prostor zbrusu nové základní školy U říčanského lesa na samotný konec Říčan. Toto prostředí sice zprvu moc důvěry nebudilo, ale pořadatelům se podařilo zajistit vše, co je ke zdárnému průběhu turnaje třeba (výborný byl třeba bufet) a ani hra ve dvou tělocvičnách turnaji na důstojnosti neubrala, protože byly prostorné a bylo v nich dost světla.

Výsledky, fotky a další informace o Poháru města Říčany

   
© ŠK Řevnice 2013