Kroužky 2018/2019  

Čtvrtek
ZUŠ Řevnice, sekce výtvarné výchovy
Nám. Jiřího z Poděbrad 2
17:00-17:45začátečníci
17:00-18:30pokročilí

Kroužky budou probíhat od 27.9.2018 do 30.5.2019 (včetně).
Členské příspěvky: 400,- Kč za pololetí.
Platební data v sekci O klubu.
Kroužky pokročilých i začátečníků budou probíhat souběžně, ale obvykle na to budeme dva, takže každý z kroužků bude mít svého trenéra.
Přihlásit se můžete mailem nebo telefonicky na kontakty uvedené v záhlaví, můžete ale také přijít rovnou na kroužek. Začít lze i v průběhu sezóny, zvláště u začátečníků ale doporučujeme docházet od začátku.
   
   

Přebor ZŠ Řevnice


Jirka a Ondřej Kolomazníkovi
Den před začátkem jarních prázdnin řevnické školy, tedy v pátek 28.2.2014, se v Lidovém domě v Řevnicích hrál Přebor ZŠ Řevnice v šachu. Přebor, který se hrál dopoledne místo školy, se jako obvykle těšil velkému zájmu dětí. Těch se přihlásilo 42, což je v poměru k počtu členů šachového kroužku, kteří řevnickou školu navštěvují, číslo úctyhodné.

Hrály se dva samostatné turnaje v kategoriích starších žáků pro děti navštěvující 6.-9. třídu (těch se přihlásilo 16) a mladších žáků pro děti z 1.-5. třídy (těch bylo 25 + jeden předškolák). Oba turnaje se hrály švýcarským systémem na 7 kol tempem 2x15 min.

Museli jsme tedy postavit 21 šachovnic s hodinami a zatímco oddílových figurek a pláten jsme měli dostatek, několikery hodiny jsme si museli půjčit od šachového oddílu ze Zdic. Začátek byl plánován na osmou hodinu, ale bylo jasné, že přesně v osm nezačneme, protože bylo třeba nanosit stoly, postavit šachy, nařídit hodiny a doladit startovní listiny. Po pravdě jsem očekával, že začneme hrát až kolem deváté, ale podařilo se to zhruba o dvacet minut dříve. To bylo dobře, i tak jsme jen s vypětím všech stihli plánovaný konec ve 12:30, protože děti ve většině kol naplno využívaly vyměřený čas, na rozdíl od běžných šachových soutěží ale hlavně proto, že často neuměly využít převahu získanou na šachovnici a dovést partie k výhře.

Mezi favority patřili v obou kategoriích zejména současní i bývalí členové řevnického šachového kroužku z nichž nejvyšší kvalifikaci měl Jirka Kolomazník (4B), který je držitelem 3. výkonnostní třídy, následován dvěma držiteli čtvrté výkonnostní třídy, kterými byli Jirkův bratr Ondřej Kolomazník (5A) a Kryštof Vávra (9B). Zajímavé bylo sledovat, jestli někomu z ostatních podaří se mezi tyto "profesionály" vklínit, tentokrát se to ale nikomu nepovedlo. Mezi startujícími bylo i sedm dívek, což je vzhledem k běžnému šachovému poměru velmi slušné číslo. Jediným účastníkem, který řevnickou školu nenavštěvuje (ale bude) byl ani ne šestiletý předškolák Alex Jonáš.

Turnaj proběhl hladce a děti se chovaly celkem vzorně, problém byl jen s kvapícím časem a to kvůli už zmíněnému dohrávání řady partií až do vypršení času, ale k opatřením v podobě zkrácení času na partii nebo vypuštění kola nebylo třeba přikročit. Jako rozhodčí jsem podle očekávání měl o něco víc práce než na běžných turnajích, protože znalost šachových pravidel měla u většiny dětí k dokonalosti dost daleko, ale nakonec se hrálo celkem korektně.

Na předních stolech obou turnajů se už od začátku usadili favorité a zůstali na nich až do konce. V turnaji mladších žáků byla rozhodující partie mezi bratry Jiřím a Ondřejem Kolmazníkovými. Ta skončila remízou a všechny ostatní partie Jirka s Ondrou vyhráli (oba získali 6,5 bodu ze sedmi možných), takže o prvenství rozhodovovalo pomocné hodnocení, kterým je součet výsledků všech soupeřů posuzovaných hráčů a toto kritérium rozhodlo o vítězství Ondry. Bronz mezi mladšími žáky získal Marek Chvátal (5B). Suverénním vítězem turnaje starších žáků se stal Kryštof Vávra (9B), který všechny partie vyhrál. Druhé místo obsadil Ondřej Brůha (8B), který býval stejně jako Kryštof členem řevnického šachového kroužku a třetí skončil Lukáš Petřík (8B). Mezi dívkami byly nejlepší Anna Mlíková (9A) v turnaji starších žáků a Adéla Čekalová (5B) v turnaji mladších žáků. Dlužno říct, že si nejlepší dívky vůbec nevedly špatně a dobře se umístily i v celkovém pořadí mezi chlapci. Protože se turnaje zúčastnilo několik žáků prvních tříd, vyhlásili jsme pro ně kategorii prvňáků, kterou suverénně vyhrál Martin Kolomazník (1A), takže ani jeden ze tří bratrů Kolomazníkových neodešel bez medaile. Speciální kategorii sám pro sebe pak měl předškolák Alex Jonáš.

První tři v obou turnajích dostali medaile příslušné barvy, další (zlaté) si odnesly vítězky v kategoriích dívek, nejlepší prvňák a nejlepší předškolák. Všichni účastníci také dostali drobné věcné ceny, všechny byly jedlé a sladké.

Ze šachového hlediska byl turnaj často úsměvný, ale především na předních šachovnicích se už docela hrálo a hlavně byla na všech vidět velká snaha a vůle po vítězství. Ve velké výhodě proti ostatním byli členové šachového kroužku, protože tam se začínající děti učí především základní techniky vedení matových útoků a to je pak v partiích proti méně vzdělaným soupeřům hodně znát.

Výsledky a fotky najdete zde.

   
© ŠK Řevnice 2013